Progresywny podatek od nieruchomości – nowe rekomendacje OECD dla Polski

Progresywny podatek od nieruchomości – nowe rekomendacje OECD dla Polski
facebooklinkedin

Spis treści:

  1. Progresywny podatek od nieruchomości – założenia
  2. Progresywny podatek od nieruchomości – uzasadnienie
  3. Czym jest OECD?
  4. Pozostałe rekomendacje
  5. Podsumowanie

Progresywnypodatek od nieruchomości – założenia

Progresywny podatek dochodowy miałby być oparty o wartośćnieruchomości i pozwolić dokładniej określić wartość gruntów, a kluczowymczynnikiem determinującym wartość nieruchomości ma być jej lokalizacja. Z rekomendacji OECD wynika: Polskapowinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości,stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartośćgruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabymwskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nieuwzględnia innych (niż powierzchnia) cech nieruchomości i jej lokalizacji,która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość. (...) Zniesienielimitów stawek podatkowych lub ustanowienie jedynie ogólnokrajowej stawki minimalneji zezwolenie samorządom na jej przekroczenie dałoby im większą autonomię wzakresie pozyskiwania dochodów. Zróżnicowanie stawek na rynku wtórnym zwiększaprogresywność opodatkowania. Takie opodatkowanie mogłoby być wprowadzanestopniowo i z zastosowaniem różnych mechanizmów odroczenia”.

 

Przejście naprogresywny podatek od nieruchomości oparty na jej wartości wymagałobyregularnej aktualizacji jej wartości, co, zdaniem OECD, jest znacznie ułatwionedzięki rozwojowi technologii cyfrowych. Podobne rozwiązania funkcjonują jużm.in. w Kanadzie czy Danii.

Progresywnypodatek od nieruchomości – uzasadnienie

Zdaniem OECD obecny system opodatkowania nieruchomości wPolsce nie oddaje realnej zamożności i zdolności płatniczej podatników, ipowinien zostać zreformowany, a progresywny podatek od nieruchomości ma być nato remedium. Podobne zalecenia złożył Polsce w 2024 r.Międzynarodowy Fundusz Walutowy, rekomendując wprowadzenie podatkukatastralnego i wyższego opodatkowania majątku. Taka zmiana w Polsce wymagałabyjednak odpowiednich przygotowań i sporych nakładów pieniężnych, bowiem Polskanie posiada nawet jednolitego systemu informacji o nieruchomościach.

Czymjest OECD?

OECD, czyliOrganizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, to międzynarodowa organizacja oprofilu ekonomicznym z siedzibą w Paryżu, zrzeszająca 38 państw demokratycznychi wysoko rozwiniętych (członkowie to m.in. USA, Kanada, Meksyk, Szwajcaria,Europa Zachodnia i Skandynawia). Polska jest członkiem OECD od 1996 r. CelemOECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomuwzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli.

Pozostałerekomendacje

Wśród zaleceń OECD znalazł się też postulat wprowadzeniapodatku od pojazdów spalinowych zależnego od emisji spalin. Jak twierdzi organizacja: Polskanie stosuje żadnego corocznego podatku od posiadania pojazdów na poziomiekrajowym, chociaż jego wprowadzenie dla samochodów służbowych zostałozaplanowane na 2026 r. (...). Będzie on miał zastosowanie do około 10 proc.samochodów osobowych i małych samochodów dostawczych. (...) Roczne podatki odposiadania pojazdów są szeroko rozpowszechnione w krajach OECD i różnicowane napodstawie emisji zanieczyszczeń, w celu zachęcenia do zakupu mniej emitującychzanieczyszczenia pojazdów. Planowany roczny podatek od samochodów powinienzostać rozszerzony na wszystkie samochody.

 

OECD rekomenduje także wyższe opodatkowanie spadków orazograniczenie stosowania preferencyjnych stawek podatku VAT.

Podsumowanie

Progresywny podatekod nieruchomości, czy podatek katastralny może powodować sporo dyskusji, wtakże wywoływać różnego rodzaju obawy i nadzieje. Szczególnie z punktu widzenia Polski jego wprowadzenieniesie za sobą wiele obaw i znaków zapytania, a do ważniejszych możemyzaliczyć:

●    obawy o wzrost kosztów wynajmu nieruchomości(co może być skutkiem wzrostu obciążeń podatkowych właścicieli nieruchomości),

●    wysoki koszt wdrożenia zważywszy na fakt, żePolska nie posiada zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach iuporządkowanego systemu danych ewidencji gruntów i budynków,

●    koszt administrowania systemem związany zregularną aktualizacją wartości nieruchomości,

●    brak uzależnienia obciążeń podatkowych od dochodów podatnika (co może się okazać problematyczne dla np. emerytów pozostałych zniską emeryturą i wysokiej wartości nieruchomością).

 

Rozwiązanie, takiejak progresywny podatek od nieruchomości niesie za sobą oczywiście też wiele potencjalnych korzyści, jak choćby:

●    zwiększenie dochodów samorządów,

●    ograniczenie spekulowania nieruchomościami,

●    uporządkowanie kwestii własności, rejestrów i baz danych onieruchomościach,

●    względy równości społecznej.